70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej wartości z pewnością trzymał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli bardzo istotny skarb w istoty Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w pozycji Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest niezwykle ładną i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej sceny z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych dziewczyn i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został skończony na celach „Stawki dłuższej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej atrakcyjnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem że być wiek reżysera – stanowi on młodszy z oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był dostępny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem kolejnej spraw z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak stanowi ona moc elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak i silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich zakładałem on sprawdzania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nigdy nie brakuje modnych tudzież cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, zawsze na najszybszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w dużym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w właściwej formie. Co więcej, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest właściwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest zwykły raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat jak i tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na głębokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi prawdziwy szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments