Jak dbać o ogród jesienią i zimą?
Chyba każdemu właścicielowi ogrodu zależy na tym, by prezentował się on atrakcyjnie. Zazwyczaj jednak walory dekoracyjne ogrodów doceniamy wiosną i latem. Tymczasem rośliny mogą ozdabiać okolice naszego domostwa także podczas jesieni, a nawet zimy. Należy jednak zadbać o odpowiedni dobór roślin i zapewnienie im korzystnych warunków do rozwoju.
Czy jesienią ogród może być piękny?
Jesień to pora roku, która większości nas kojarzy się z przemijaniem. Nie ma już upałów, słońce zachodzi coraz wcześniej, a drzewa tracą coraz większe ilości liści. Niestety również rośliny w naszych ogrodach zaczynają odczuwać niekorzystny wpływ coraz niższych temperatur oraz mniejszej ilości światła słonecznego. Na szczęście jesienny ogród również może być piękny, jeśli posadzimy w swoich ogrodach odpowiednie odmiany roślin. Wczesną jesienią możemy podziwiać majestat astrów i dalii. W sprzyjających warunkach rośliny te kwitną nawet do pierwszych dni października. Aby móc cieszyć się ich pięknem, należy je jednak posadzić na początku wiosny. Bez wątpienia królem jesieni jest również wrzos. Wrzosy będą świetnie prezentowały się zarówno na samym początku jesieni jak i pod sam jej koniec. Ich niewątpliwym atutem jest również to, że możemy posadzić je wprost do gruntu, a także w donicach. Ozdobne donice z różnymi gatunkami wrzosów, możemy ustawić na balkonie czy tarasie. Warto tworzyć wielobarwne kompozycje, dzięki czemu całość będzie prezentować się jeszcze atrakcyjniej.
Ogród w zimie – jak sprawić, by wyglądał atrakcyjnie?
Aby ogród prezentował się ciekawie zimą, trzeba zintensyfikować wysiłki. Ciężko bowiem odszukać rośliny, które będą odporne na długotrwały mróz czy intensywne opady śniegu. Na szczęście w centrach ogrodniczych możemy zakupić całe mnóstwo iglaków. Do wyboru mamy rozmaite odmiany o różnych wysokościach i kolorach. Znajdziemy zarówno takie, które z powodzeniem można wsadzić do gruntu, jak i takie, które doskonale będą prezentowały się w donicach. Na pewno na uwagę zasługują donice podświetlane, które mogą stać się dodatkową dekoracją zimowego ogrodu. Szczególnie dobrze będą się one prezentowały w sezonie bożonarodzeniowym. Należy jednak zaznaczyć, że żadne rośliny nie będą wyglądały dobrze, jeśli zapomnimy o usunięciu z ogrodu martwych kwiatów oraz suchych pędów krzewów kwitnących, takich jak na przykład hortensje. Należy zatroszczyć się również o to, by pozbyć się suchych liści z trawnika. Niezmiernie ważne jest również skoszenie trawnika przed nadejściem zimy. Jeżeli należycie zadbamy o porządek w ogrodzie, wiecznie zielone iglaki staną się jego prawdziwą dekoracją. Oczywiście dobrze byłoby zadbać o to, by w naszym zimowym ogrodzie znajdowały się również drzewa iglaste. Postawić można na srebrzyste świerki czy pachnące lasem sosny. Wdychanie aromatu sosen podczas zimowego spaceru sprzyja relaksacji. Ponadto, zimozielone drzewa przepięknie prezentują się, gdy ich gałęzie pokryje biały puch. Oczywiście nadmiar śniegu zawsze warto strząsać z drzew, by jego ciężar nie uszkodził gałęzi, ale niewielką warstwę białego puchu warto pozostawić.
Autor Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce. |