70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Jakich formalności trzeba dopełnić by otworzyć własny lombard?

Jakich formalności trzeba dopełnić by otworzyć własny lombard?

Myślisz o tym, żeby rozpocząć własny biznes? Chcesz założyć lombard? Przeczytaj ten artykuł, gdyż jest on swoistym poradnikiem dla tych, co chcą w tym biznesie spróbować własnych sił.

Lombardy są w szczególny sposób traktowane przez polskie prawo. Pamiętaj, że podlegają one od marca 2016 roku ustawie antylichwiarskiej. Przepisy tej ustawy nakładają na właścicieli lombardów obowiązek, by były one spółkami akcyjnymi, bądź spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością oraz posiadały kapitał zakładowy w wysokości 200 tysięcy złotych. Niemożliwe do spełnienia? Tylko z pozoru. Przeczytaj artykuł do końca i nie poddawaj się już na starcie.

Lombard to specyficzne miejsce. Udzielana jest w nim tak zwana pożyczka pod zastaw. Zasada jest prosta. Klient przynosi jakiś przedmiot, który następnie jest wyceniany i na podstawie tej wyceny dostajemy pożyczkę w wysokości 40 – 60% wartości aktualnej przedmiotu. Oczywiście spisywana jest umowa pożyczki, w której określone są warunki udzielenia pożyczki, w tym termin spłaty. Po jego upływie musi nastąpić zwrot pieniędzy w przeciwnym przypadku lombard wystawia na sprzedaż zastawiony przedmiot. Umowa może zawierać klauzulę o przedłużeniu terminu spłaty pożyczki oraz o opłacie za tą czynność. Cała ta działalność wymaga prowadzenia dokładnej rachunkowości. Lombard nie tylko udziela pożyczek, ale co wynika ze specyfiki jego działalności jest swoistym sklepem z tanimi przedmiotami – czasami nowymi i zapakowanymi. Aby móc prowadzić lombard trzeba spełnić następujące warunki:

Lombardy opodatkowane są ryczałtowo. To nakłada na nie obowiązek prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W niej muszą być zawarte imię i nazwisko pożyczkobiorcy, data i miejsce udzielenia pożyczki, kwota udzielonej pożyczki, wysokość odsetek, opis zastawionego przedmiotu, zysk pożyczkodawcy. Ta forma działalności nie jest obciążona podatkiem VAT.
Sprzedając zastawione towary, których właściciele nie spłacili pożyczek, lombard każdą taką operację musi wprowadzić na kasę fiskalną. Można tego nie robić, jeżeli sprzedaż ma udokumentowanie w postaci faktury.

Otwierając lombard radzimy na początek zapoznać się z przepisami. Te ostatnie często się zmieniają. Następnie musimy założyć jedną z form spółek oraz zapewnić kapitał zakładowy 200 tysięcy złotych. Jeżeli leży to poza naszym zasięgiem możemy wejść pod skrzydła sieciowego lombardu, jakim jest Polski Lombard Sp. z o. o.. Wykonując ten ruch nie musimy spełniać wymogów ustawy antylichwiarskiej, gdyż wyżej wymieniona firma spełnia jej wymogi, a my stajemy się jej oddziałem. Mając to za sobą warto wybrać dobrą lokalizację. Najlepsze są nieduże miasteczka, oczywiście, jeśli nie ma w nim już lombardu. Miasteczko to nie może być zbyt bogate. Będziemy mieli wtedy więcej klientów, a zastawione przedmioty możemy zawsze sprzedać na aukcjach internetowych. Lokal, w którym otworzymy lombard musi mieć duże zaplecze i magazyn na składowanie przedmiotów. Warto również zamontować kamery dla własnego bezpieczeństwa.

Klienci lombardów nie tylko zastawiają sprzęt RTV i AGD, ale też złoto i biżuterię. Dlatego warto pomyśleć nad przeszkoleniem personelu, by nie dać się oszukać. Możemy o to poprosić na przykład jubilera. Na złoto i biżuterię będzie zawsze popyt, więc da się ją w razie czego szybko spieniężyć.

Na koniec przypomnę, że trzeba pamiętać o kapitale na przyszłe pożyczki. Kiedy pojawi się pierwszy klient musimy za zastawiony przedmiot dać jakąś kwotę. Jeżeli nie wchodzimy w sieć Polskiego Lombardu to ta kwota musi być dużo większa.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments